В платена публикация до медиите Борислав Гуцанов, шеф на червените в морската столица, обяви, че разкол в БСП няма. Така здраво разсмя варненци, защото и на кьоравите им е ясно, че БСП ще се сгромоляса с гръм и трясък на изборите във Варна. Червени отцепници, тръгнали в политическата си кариера от Варна, ръфат безпощадно изпосталялата Столетница. И всички те са не само врагове на Гуцанов, но и са здраво свързани с мощни икономически лобита. На първо място е бившият депутат от БСП Красимир Янков. Като председател на ОбС на БСП-Варна той водеше яростни битки с Гуцанов за партийните структури. Това продължи да прави и неговото протеже и приемник Цонко Цонев, който бе посечен на поста предизборно от Гуцанов.
Независимо от формалната власт на Гуцанов в общинските структури на партията, влиянието на Янков и Цонков е безапелационно. Красимир Янков има зад гърба си мощно икономическо лоби. Това са бившият министър на икономиката и енергетиката Петър Димитров и свинарят-бизнесмен Георги Гергов. На първия Красимир Янков бе началник на политическия кабинет и шеф на борда на директорите на АЕЦ „Козлодуй”.
Връзките му с Гергов пък укрепнаха по времето, когато представляваше държавата в борда на директорите на Пловдивски панаир. След като не успя да пребори Корнелия Нинова за лидерския пост в БСП и окончателния разрив на Гергов с нея, през септември м.г. Красимир Янков напусна парламентарната група на БСП, а по-късно – през януари т.г. създаде ПП „Българска прогресивна линия“. Зад гърба си той има мощния финансов ресурс не само на енергийното лоби в националната ни икономика, но и на местните корпоративни фактори. Първият успех на Янков бе, когато в навечерието на предизборната кампания 100 социалисти от Варна напуснаха БСП!
Втори проблем за Борислав Гуцанов е изключеният от партията, Иван Иванов – Пилето. На тези избори той е втори в листата на ВМРО във Варна, веднага след Красимир Каракачанов. Бедна му е фантазията на Гуцанов колко червени избиратели ще дръпне бившият полицай. Варненци си спомнят как на предишните парламентарни избори Иванов от неизбираемото 22 място в червената листа стана втори след водача Стефан Данаилов, след ударен брой преференции. И преди и сега негова зона на влияние си остават ромските махали и села във Варненска област и най-вече Синдел и региона.
Иванов е бивш полицай, когото свързват с покровителство на контрабандни канали на Пристанище Варна. В годините все по-тясно укрепват връзките му по линията Кирил Добрев – Даниел Славов-Дънката – Дамбовците, братята-владетели на Кремиковската митница. Няма неопровержими доказателства за общите им интереси по линия на финансовите потоци от кантрабанда, но събитията през годините здраво ги навързват един към друг. В обкръжението на Иван Иванов е още един бивш полицай, бивш депутат и бивш кмет на община Ветрино – Георги Андреев. В кръжеца са още и бившият председател на БСП-област Варна Цонко Цонев – свързан тясно с дърводобива във Варненско и Добричко, както и бившият зам.-шеф на местното „ВиК” Пламен Стоянов, който успя да си вдигне и хотел на „Златни пясъци” докато бе държавен директор. Всички те сега ще наливат ресурс против БСП и в полза на Иван Иванов –Пилето и ВМРО.
Най-осезаема е загубата на Гуцанов от разрива с легендарния му финансов благодетел Дънката. Отношенията им не само, че охладняха през годините, но дори от бивши съдружници те станаха врагове. Варненци не са забравили, как Гуцанов на едно коледно парти изяде шамари от Малкия Дамбовец, тъй като взел едни 300 000 лв., без да свърши работа. Гласове на левите избиратели дърпа и Костя Копейкин от ПП „Възраждане”, ортак на Медузата от местните избори във Варна. Така че, разкол в БСП не само има! Столетницата буквално е раздирана от скандали, а резултатите ще станат ясни след 4 април! Тогава, ако Корнелия Нинова оцелее, Гуцанов първи ще се нареди да й целува ръка. Ако бъде изритана заради провала, Боби Гуцанов има „резервна си гума“ – Мая Манолова, която е кръстница на децата му. Както е казал поетът – Медузите винаги оцеляват. Нищо, че край тях страшно смърди.